2005-08-11 20:42:17• hírek • Szatmár.ro

Segítség, csíkos lettem!

2212080511.jpgA bőr feszülési csíkjai - orvosi nevükön a striák - a leggyakoribb bőrtünetek egyike.

A bőr feszülési csíkjai - orvosi nevükön a striák - a leggyakoribb bőrtünetek közé tartoznak. Leggyakrabban terhességi csíkokként emlegetjük őket, pedig férfin és nőn, kövéren és soványon egyaránt előfordulhatnak. Sajnos ezek a csíkok, ha egyszer kialakultak, már örröké velünk maradnak, éppen ezért a megelőzés sokkal fontosabb.

 

A serdülőkorú lányok 70 százalékán, a kamasz fiúk 40 százalékán, a terhesek 90 százalékán jelennek meg striák, és akkor még nem beszéltünk a sportolókról, a hirtelen meghízottakról, a testépítőkről. A striák ritkán súlyos hormonzavar tünetei is lehetnek, ilyenkor alapos orvosi kivizsgálás szükséges. Egyes családokban az öröklődő fokozott striaképződési hajlam a kötőszöveti gyengeség jele.

A striák kialakulásának mechanizmusa még nem teljesen ismert. Bizonyos, hogy - hormonhatásra vagy genetikai okból - megváltozik a bőr kötőszövetének anyagcseréje, és emiatt az elasztikus rostok megritkulnak, a bőr szakítószilárdsága és rugalmassága csökken.

Ha a bőrt egyúttal hirtelen feszítő hatás is éri, megjelennek a látható striák, amelyek jellemzően a feszülés irányára merőlegesen futó, többszörös, egymással párhuzamos lilásvörös csíkok. A striák területén csíkszerűen sorvadt a hám és az irha is, az érintett bőrterület besüppedt vagy akár sérvszerűen előboltosul. Leggyakrabban a törzs alsó részén, a fartájékon, a combokon, a melleken, a felkar hajlító felszínén, terheseken a hason jelennek meg striák. A kezdetben vöröses ("aktív stria") színű csík később kifehéredik, gyöngyházfényűvé halványodik ("inaktív stria").

Szerencsére csíkjaink a legtöbbször csak kozmetikai hibát jelentenek. Ezt a szépséghibát azonban sokan lelkileg tragédiaként élik meg, ezért szinte mindent megtennének eltüntetésük érdekében. A kezelés lehetőségeiről később lesz szó, de már itt is fontos megjegyezni, hogy a súlyt a megelőzésre kell fektetni, mert a már kialakult striákat nyomtalanul eltüntetni lehetetlen.
A legkorszerűbb orvosi kezelési módszerek is csak javítanak a striákon.

Megelőzési és kezelési lehetőségek

A striák megelőzésének lehetőségei a következők:

- A hirtelen súlygyarapodás, a túl gyors izomtömeg-növekedés elkerülése. A bőr feszülésének leggyakoribb oka az általános vagy helyi hízás!

- Diéta: az egészséges táplálkozás az elhízás elkerülése miatt is fontos, azonban a táplálék megfelelő cink-, fehérje-, C- és E-vitamin-tartalma csökkentheti a striák létrejöttéhez vezető kötőszöveti degeneratív folyamatokat.

- Masszázs és hidratálás: megelőző hatásuk vizsgálatokkal nem bizonyított ugyan, de rengeteg krém van forgalomban, és az emberek többsége ezekben bízik a leginkább. Vigyázzunk, terhesség alatt az A-vitamint tartalmazó krémek használata tilos!

- Hormontartalmú gyógyszerek kerülése: ezeket legtöbbször természetesen orvosi javallatra kapják a betegek, ezért a szükséges ideig tanácsos szedniük a gyógyszert. Amennyiben azonban szteroidtartalmú kenőcsökről van szó, nagyon lényeges, hogy ne használjuk feleslegesen, az előírt időn túl őket, mert vékonyítják a bőrt, és striát okoznak. Ellenőrizetlen testépítő "tápszereket" ne fogyasszunk, mert anabolikus szteroidokat tartalmazhatnak.

- Terhesség alatt megfelelő melltartó viselete: ez a mellen kialakuló striák megelőzési lehetősége.
A terhességi csíkok kialakulását a bőr megnyúlása és a súlynövekedés mellett a gesztagén hormon is okozza. Ez gondoskodik arról, hogy a kötőszövet szükség esetén megnyúljon. A nap UV-A sugarai roncsolják a bőr rugalmas szöveteit, különösen a várandósok feszülő, elvékonyodott bőrében tudnak nagy kárt tenni. Ne napoztassuk tehát hosszasan a pocakot! A terhességi csíkok megelőzésére szolgáló kozmetikumok hatékonysága nagymértékben függ attól, hogy masszírozzuk, csipkedjük-e az érintett bőrfelületet. A kenegetés, gyengéd dörgölés, enyhe kefélgetés fokozza a bőr vérellátottságát, így rugalmasabb, frissebb lesz.

A kialakult striák kezelési lehetőségei a következők:

- Lézerkezelés: ez az egyik legdrágább kezelési forma. Annál eredményesebb, minél frissebb striával fordulunk orvoshoz. A kezelés főleg a vörös striák elhalványítását célozza, csak hosszabb kezeléssorozat vezethet a csíkok vékonyodásához és a kötőszövet felszaporodásához. A fehér striák okozta egyenetlenség is javítható lézeres kezeléssel.
- Mikrodermabrázió: ez az orvosi bőrcsiszoló kezelés - a megfelelő kozmetikai hatóanyagokkal kombinálva - a már kialakult striáknál is jelentős javulást eredményezhet.
- Vákuummasszázs: ez a kezeléssorozat is feszesíti a bőrt. 
- Krémek: leggyakoribb hatóanyaguk az A-vitaminsav, glikolsav, cink, hialuronsav, C-vitamin és különféle növényi kivonatok.
- Hasplasztika: ez az egyetlen kezelés, amely a plasztikázott területről (a bőrrel együtt) valóban teljesen eltávolítja a striákat.

Mint látjuk, a csíkok egy bizonyos mértékig lassan maguktól is javulnak, a kezelések egy része ezt a folyamatot gyorsítja fel. Az orvosi kozmetológia egyre fejlettebb eszközökkel próbálja a pácienseket megszépíteni, de ez sajnos egyre többe is kerül.

Forrás:Origo

Dr. Körmendy Miklós bőrgyógyász kozmetológus főorvos

 

 Fittség.hu

 

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: